Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Kościół p.w. Św. Jacka

Kategoria:Obiekty sakralne
Miejscowość:Częstochowa
Ulica: Warszawska 452A
Poczta:42-209 Częstochowa
Telefon :34 364 34 76
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Parafię ustanowił biskup Stefan Bareła 1 kwietnia 1982r. wyłączając jej teren z północno-wschodniej części parafii Opatrzności Bożej. Jako pierwszy kościół początkowo służyła niewielka kapliczka przydrożna przy ul Warszawskiej, a następnie sala przerobiona z remizy strażackiej staraniem pierwszego proboszcza ks. Stanisława Szafrańca, który korzystał z mieszkania i kancelarii użyczonej mu życzliwie przez proboszcza parafii macierzystej ks. Tadeusza Kopcia.

Jego następca ks. Józef Zielonka w wynajętym mieszkaniu, już na terenie parafii św. Jacka, urządził kancelarię parafialną i tam zamieszkał. Następnie wybudował dom parafialny, w którym znalazły miejsce: duża kaplica mszalna, zakrystia, mieszkania dla księży, kancelaria i inne pomieszczenia administracyjno-duszpasterskie oraz pierwsze w Polsce Katolickie Przedszkole Parafialne, a także apteka charytatywna i biblioteka parafialna. Przedszkole katolickie istniało do 1998 roku. W jego miejsce utworzono Świetlicę Środowiskową dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych i biednych.

Budowę kościoła wg projektu inż. arch. Stanisława Kwaśniewicza rozpoczęto późną jesienią 1995r. W tym też roku Ks. Arcybiskup dr Stanisław Nowak poświęcił i wmurował kamień węgielny. Wyraz plastyczny świątyni został zainspirowany dłonią wskazującą niebo. Kościół jest zbudowany na planie ćwierćkoła z charakterystycznymi dwoma głównymi wejściami pod małymi wieżyczkami. Budowę kościoła ukończono w 2000r. jubileuszowym i w tym roku urządzono wnętrze kościoła: ołtarz główny, ambonę, chrzcielnicę z nastawą drewnianą (chrzest Chrystusa) wykonano z granitu, a także ławki, konfesjonały i meble w zakrystii. Nastawę ołtarzową pokryto różowym stiukiem, w którą wkomponowano krzyż, a na jego tle wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego z wyciągniętymi ramionami.
Wystrój ołtarza dopełnia misternie wykute srebrne tabernakulum w kształcie kuli na tle złocistej tarczy słońca (2,5m średnica) oraz odchodzących gałązek winorośli. Urządzono także dwa boczne ołtarze z rzeźbami w drewnie lipowym - św. Jacka i św. O.Pio oraz ołtarz św. Mikołaja (wierna kopia cudownej figury św. Mikołaja z Pierśćca k/Skoczowa), również wyrzeźbiona z drzewa lipowego.

Ważnym elementem dekoracji wnętrza kościoła są witraże (120m2) wykonane przez artystę z Gliwic - p. Mysiakowskiego. Tematyka witraży zawiera głęboką treść teologiczną i nawiązuje do średniowiecznej "Biblii pauperum" (główne prawdy wiary przedstawione w obrazach). W górnej części ścian kościoła znajdują się witraże przedstawiające 20 tajemnic Różańca św. oraz postacie świętych: św. Jacka, św. Franciszka, św. Maksymiliana, św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Teresy z Avila, Sługi Bożej Matki Marii Teresy, Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. W dalszych częściach ścian witraże przedstawiają modlitwę Ojcze nasz, kazanie na Górze, uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała. Na ścianie przylegającej do zakrystii umieszczono włoskie kolorowe rzeźby Drogi Krzyżowej. Na czterech filarach z tyłu kościoła znajdują się freski czterech Ewangelistów a na dwóch filarach z przodu kościoła umieszczono na mosiężnych tablicach herby Arcybiskupa Stanisława Nowaka i Ojca Świętego Jana Pawła II.
Plac przykościelny na którym ustawiono figury Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, Grotę Matki Bożej z Lourdes i figurę św. Józefa, został ogrodzony metalowymi i murowanymi elementami i obsadzony ozdobnymi krzewami. Urządzono też parking dla 50 samochodów. Uroczystego poświęcenia kościoła p.w. św. Jacka dokonał 05.11.2000r. arcybiskup Stanisław Nowak.

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gościOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę