Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Kościół parafialny p.w. Św. Andrzeja Apostoła

Kategoria:Obiekty sakralne
Miejscowość:Brok
Ulica: Plac Kościelny 6
Poczta:07-306 Brok
Telefon :29-745-75-54
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła jest dziełem niepowtarzalnym, podobnych budowli nie znajdziemy nigdzie na świecie poza Mazowszem.
Pierwszy kościół w Broku powstał około XI w. Po nim wznoszono jeszcze kilka, również drewnianych. Budowę obecnego w stylu renesansowym rozpoczęto w latach 1542-1545, a zakończono w 1560 roku. Kościół powstał staraniem biskupów płockich - Samuela Maciejewskiego i Andrzeja Noskowskiego. Zaprojektowany przez Jana Babtystę z Wenecji posiada przejrzysty i prosty układ. Przedłużeniem prostokątnej nawy jest prezbiterium zamknięte prostokątną absydą. Boczne kaplice dobudowano później: kaplicę północną wzniósł przed 1612 rokiem Brokowski proboszcz Jakub Odrzywołek Kapusta, południową wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku. Kościół posiada partie gotyckie i renesansowe, bryła jest gotycka podparta skarpami, ale szczyt już renesansowy. Kościół był restaurowany w XIX wieku oraz po zniszczeniach II wojny światowej.
• Wewnątrz nawa i prezbiterium pokryte są pięknym renesansowym sklepieniem kolebkowym, ozdobionym dekoracyjną sztukaterią (motyw kół połączonych listwami i pokrytych freskami).W kaplicach i zakrystii sklepienie kolebkowo-krzyżowe.
• W ołtarzu głównym, barokowym z XVIII wieku obraz Chrystusa Ukrzyżowanego.
Ołtarz boczny w kształcie drzewa Jessego: z piersi leżącego proroka wyrasta drzewo „rozrośnione w liczne portretami następców ozdobione gałęzie", z obrazem z końca XVI wieku przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem.
W brokowskim kościele można za to oglądać marmurową tablicę z 1716 r., która pierwotnie była umieszczona nad głównym wejściem do pałacu biskupiego. Widnieje na niej napis, takimi słowy się zaczynający: „Ante istas fores l Quisquis antea fores / Yidisses interfavillas / hoc palatium, civitatem et villas". W sam raz, by przypomnieć nam, jak ważna była łacina dla naszych przodków...W 1969 r. odkryto barwną polichromię, zapewne zamalowaną w czasie restauracji świątyni w 1744 r.
W głównej wnęce absydy widnieje postać Chrystusa Zbawiciela, któremu w bocznych niszach asystują diakoni. We wnękach podsklepiennych wyobrażono postacie starotestamentowe. Mojżesz i Aaron, Jozue i Samson, Samuel, Saul i Dawid oraz Salomon są odziani w XVI--wieczne stroje. Na lewym filarze arkady tęczowej można dostrzec fragment wielkiej, bosej stopy — zapewne należała do św. Krzysztofa. Kasetonowe sklepienie również pokrywa polichromia. Przez wiele dziesiątków lat było zamalowane białą farbą, podobnie jak inne sklepienia Jana Baptysty na Mazowszu.
W latach 1970-2003 kościół został odremontowany staraniem proboszczów ks. Stanisława Samluka i ks. Stanisława Skarżyńskiego. W 2003 roku parafia w Broku została laureatem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany", za kompleksowe i profesjonalnie przeprowadzone prace konserwatorskie i remontowe świątyni. Kościół jest ładnie usytuowany pośrodku rynku, obok wznosi się współczesna, częściowo drewniana dzwonnica, na której umieszczono figurkę św. Jana Nepomucena. Całość otacza kolisty, kamienny murek i wieniec starych drzew. Wśród nich aż jedenaście jest chronionymi ustawowo pomnikami przyrody: sześć lip drobnolistnych, po dwa dęby szypułkowe i wiązy górskie oraz jeden klon. Najtęższym z drzew jest jeden z wiązów: ma 400 cm obwodu w pierśnicy.


Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gościOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę