Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Gmina Janów

Kategoria:Najciekawsze miejsca
Miejscowość:Janów
Ulica: Częstochowska 1
Poczta:42-253 Janów
Telefon :34-32-78-048
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa zajmuje obszar o powierzchni 14.700 ha, z czego 52% stanowią lasy mieszane, głównie sosnowo- bukowe. W 22 wsiach mieszka prawie 6.000 osób. Przez Janów przebiega droga krajowa Częstochowa - Kielce i wojewódzka Św. Anna- Żarki. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie. Wśród wzniesień (380 m npm.) niezwkle urokliwa jest dolina rzeki Wiercicy, biorącej tutaj swój początek u źródeł Elżbiety i Zygmunta. Dla zachowania najpiękniejszych miejsc utworzono cztery rezerwaty przyrody: "Parkowe", "Kaliszak", "Bukowa Kępa" i "Ostrężnik" wchodzące w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Prawdziwą perłą jest wieś Złoty Potok i jego okolice, związane z poetą polskiego romantyzmu Zygmuntem Krasińskim. W klasycystycznym dworku Krasińskich z 1829 r mieści się obecnie muzeum biograficzne naszego wieszcza. Obok dworku na terenie parku znajduje się pałac Raczyńskich, a w nim siedziba Jurajskich Parków Krajobrazowych. W pałacu zlokalizowano ekspozycję przyrodniczą z terenu jury, a w parku można oglądać pasiekę i pszczelarnię dydaktyczną.
W Złotym Potoku znajduje się jedna z najstarszych na kontynencie europejskim wylęgarnia pstrągów, prowadząca w dalszym ciągu dzialalność i handlująca pstrągiem. Na górze Ostrężnik położone są ruiny jednego z najbardziej tajemniczych zamków na jurze. Teren obfituje w jaskinie, które warto zobaczyć. Do najciekawszych należy Jaskinia Ostrężnicka i Jaskinia Niedźwiedzia, w której znaleziono kości największego niedźwiedzia jaskiniowego. Nie można również pominąć atrakcyjnych w formie ostańców Diabelskich Mostów i Bramy Twardowskiego, która stała się symbolem terenu. Niezwykle ciekawe jest także skalne grodzisko Osiedle Wały, gdzie w VIII wieku uprawiano orkisz - prymitywną formę pszenicy, a na kultowej skale czczono posąg Ziemowita. Zbocza góry porośnięte są tutaj czosnkiem niedźwiedzim, który każdego wyleczy podczas majowego kwitnięcia, z kataru i bólu gardła. U stóp Ostrężnickiego zamku biją okresowe źródła, które dają początek okresowej rzece o nazwie Ostrężnicki Potok. Stale bijące źródła Elżbiety i Zygmunta oraz źródła Miłości i Marzeń przyciągają turystów wybornym smakiem krystalicznie czystej wody jurajskiej. Malowniczo położone stawy "Sen Nocy Letniej", "Armerykan", "Guców" czy "Irydion" dopelniają piękna krajobrazu.
W okolicach Złotego Potoku jest tyle ciekawych miejsc, że nawet przy deszczowej pogodzie wrażenia z wycieczki będą wspaniałe. Tutaj każdy się odpręży, znajdzie spokój i wypocznie również przy połowie ryb i zbieraniu grzybów oraz jagód. Zmęczonych turystów obwiezie po gminie Jurajska Karawana Konna, a pragnących podziwiać jurajskie krajobrazy z grzbietu konia zaprasza Stajnia koni Islandzkich "Wiking". Lubiących czynny wypoczynek zapraszają korty tenisowe Raczyńskich oraz boisko do piłki plażowej przy kąpielisku Amerykan. Wolny czas zapełni wszystkim SOKiS w Janowie, który organizuje wiele ciekawych imprez plenerowych o charakterze rekreacyjno- sportowym. Przez obszar gminy przebiega pięć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Tereny te świetnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, biegów na orientację, narciarstwa biegowego, skiringów, krossów a także dłuższego wypoczynku. Historia również zapisała na terenie gminy ważne wydarzenia, szczególnie z okresu Powstania Styczniowego oraz II wojny światowej. Tutaj ranny został w nogę Adam Chmielowski późniejszy św. brat Albert, oraz zginął w drugim dniu wojny olimpijczyk z Berlina mjr J.Wrzosek. Tutaj też zorganizowano udany zamach na kata miejscowej ludności w czasie II wojny "krwawego Julka". Do godnych zwiedzania zabytków- sakralnych należą kościoły parafialne z XV wieku w Żurawiu oraz Złotym Potoku, gdzie pochowana została najmłodsza córka Zygmunta Krasińskiego 4-Letnia Elżbietka. Ciekawym obiektem sakralnym jest także kościół z 1921 r. w Janowie. W Janowie zobaczyć można również stary cmentarz żydowski. Wszystkie wsie w gminie posiadają sieć wodociągową i telefony. W Złotym Potoku i Janowie wybudowano oczyszczalnie ścieków, a gmina oferuje tereny pod osadnictwo. Można tutaj skorzystać również z bazy noclegowej i gastrononucznej. Zaprasza do siebie hotel i restauracja "Kmicic" w Złotym Potoku, Ośrodek Szkolenia Metodycznego "Harcówka" w Złotym Potoku, Schronisko Młodzieżowe PTSM w Siedlcu oraz gospodarstwa agroturystyczne. Wypocząć można także pod namiotem na kempingu, oraz polu biwakowym "Amerykan" w Złotym Potoku. Bogactwa leżą również w głębi ziemi; krystalicznie czyste wody głębinowe tworzą pod warstwą skał tzw. "morze jurajskie", znajdują się tutaj także piaski budowlane, glinki formierskie, wapienie okruchowe i skaliste, kwarc oraz żwiry. Władze gminy Janów upatrują rozwoju gminy poprzez turystykę i dlatego starają się wraz z mieszkańcami uczynić gminę przyjazną dla turystów. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia "Złotej Krainy Pstrąga" a gwarantujemy, że pokochacie tą ziemię i będziecie wracać do niej w najlepszych wspomnieniach.
 

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gościOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę