Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi

Dwór w Dobieszowicach

Kategoria:Zamki i pałace
Miejscowość:Bobrowniki
Ulica: Gminna 8
Poczta:42-583 Bobrowniki
Telefon :32 287 78 87
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Dwukondygnacyjny dwór usytuowany na niewielkim płaskowyżu powstał w końcu XVI lub na początku XVII w. Stanowił wówczas własność Jana Adolfa Frankenberga. Później był jednak parokrotnie przebudowywany. Był to budynek służący za mieszkanie dziedzicom względnie ich administratorom, jak to na pewno miało miejsce w przypadku Henckle von Donnersmarcków. Dwór w Dobieszowicach jest cenną budowlą uznaną za zabytek drugiej klasy.

Prawdopodobnie był kiedyś wyższy o jedną kondygnację, a może tylko ozdobiony attyką. W piwnicach odkryto wejście do wykutego w skale tunelu. Legenda twierdzi, że łączył on Dobieszowice ze Świerklańcem, co wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Było to raczej wyjście awaryjne, przygotowane na wypadek napaści czy oblężenia, co świadczy o tym, że dwór miał charakter obronny.

Dwór jest murowany z kamienia łamanego, otynkowany. Zbudowany jest na rzucie kwadratu. Jest piętrowy, podpiwniczony, piwnice sklepione są kolebkowo. W jednej z piwnic zachowany jest węgar portalu. Na piętrze przy schodach znajduje się balustrada z XVIII/XIX wieku. W izbach zachowany jest strop belkowy i sklepienie krzyżowe. Dach jest czterospadowy, łamany, polski, pokryty gontem.

Dwór w Dobieszowicach usytuowany jest przy ul. Kościuszki, stanowi własność Gminy Bobrowniki. Wpisany został decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 14.05.1953r. do rejestru zabytków. W decyzjach określany jest jako spichlerz.

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gości


CennikOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2017 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę