Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Bukowina Tatrzańska

Kategoria:Najciekawsze miejsca
Miejscowość:
Poczta: -
Telefon :
Telefon kom:
Strona www:
Lokalizacja:Galeria

Opis

Mająca swoje początki jeszcze w XVII wieku Bukowina Tatrzańska w ciągu ostatniego stulecia stała się bardzo popularną i atrakcyjną miejscowością wypoczynkową, która z każdym rokiem zyskuje coraz większe grono miłośników. Miejscowość ta razem z całą gminą Bukowina Tatrzańska kryje wiele ciekawostek, które warto poznać i zobaczyć na własne oczy.

Granice gminy obejmują wiele osobliwości natury, w tym jedyne w Polsce lodowce, a najstarszy z nich położony w Mięguszowieckim Żlebie istnieje już 400 lat i ma ponad 30 metrów grubości. Kolejną atrakcją jest najwyższy w Polsce wodospad Siklawa o wysokości 70 metrów, znajdujący się w Dolinie Roztoki. W granicach Bukowiny znajduje się ponadto aż 8 tatrzańskich jezior, w tym najsłynniejsze w Polsce - Morskie Oko.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc są kompleksy basenów termalnych, a aquapark w Bukowinie należy do najnowocześniejszych w skali Europy. Woda w kompleksie jest roztworem siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowym i śmiało można ją zaliczyć do wód wspierających leczenie licznych przypadłości. Znajduje się tu dwadzieścia basenów o stałej temperaturze wody w granicach 30-36 stopni Celsjusza, a niektóre baseny wychodzą na zewnątrz i dostępne są nawet w okresie zimowym. Wśród atrakcji w kompleksie wymienić można również hydromasaż, grotę skalną, silne prądy, plażę, centrum SPA, kilka rodzajów saun oraz restaurację.

Nie sposób pominąć faktu, iż noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej to fantastyczne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na jej terenie znajduje się wiele kilometrów tras turystycznych zapewniających nawet kilkadziesiąt godzin pieszych wędrówek a także przejażdżek rowerowych oraz konnych. Nieco mniej popularnym, jednak bardziej ekstremalnym sposobem spędzania czasu są wspinaczki górskie, na które przygotowane zostało ponad 600 tras wspinaczkowych.

Bukowina położona jest na wysokości dochodzącej nawet do 1000 m n.p.m., a górzyste tereny pozwoliły na rozwój kompleksów związany ze sportami zimowymi, dzięki czemu obecnie miejscowość ma charakter turystyczno-narciarski. Na terenie wsi i w jej najbliższym otoczeniu znajdują się 22 wyciągi narciarskie, niektóre objęte są przez kompleksy narciarskie:

 • Stacja Narciarska Olczań-Ski - kompleks obejmuje kolej krzesełkową oraz trzy wyciągi orczykowe prowadzące na oświetlone, naśnieżane i ratrakowane stoki o łatwym i średnim stopniu trudności i długości od 300 do 500 metrów. Stacja zawiera zaplecze gastronomiczne, skorzystać można tu również z wypożyczalni i serwisu sprzętu narciarskiego oraz szkoły narciarskiej.
   
 • Stacja Narciarska Rusiń-ski - w kompleksie znajdują się wyciągi i koleje różnego rodzaju oraz wyciąg dla dzieci, które prowadzą na zróżnicowane pod względem trudności trasy. W trosce  o bezpieczeństwo wyciąg szkoleniowy jest oddzielony od głównej trasy, a wszystkie stoki się naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Na terenie stacji są również: plac zabaw i tor przeszkód dla najmłodszych, karczma, szkoła narciarska a także wypożyczalnia, sklep oraz serwis sprzętu sportowego.
   
 • Kompleks Narciarski Wysoki Wierch - znajdują się tu wyciągi orczykowe o długości 500-600 metrów, które są świetne zarówno dla początkujących jak i osób bardziej obeznanych z nartami i snowboardem. Trasy zjazdowe są ratrakowane a oświetlone stoki pozwalają na jazdę również po zmroku. Na terenie kompleksu jest również szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu oraz mała gastronomia.
   
 • Jurgow-Ski - kompleks zlokalizowany w Jurgowie, działają tu cztery wyciągi talerzykowe o różnych długościach (120-640 m) oraz dwie koleje linowe o długości ponad 700 m. Prowadzą one na siedem zróżnicowanych pod względem długości i trudności, oświetlonych tras. Na terenie kompleksu znajdują się też: karczma otwarta również w okresie letnim, szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu, zapewnione są także noclegi.
   
 • Stacja Narciarska Koziniec - kompleks położony w Czarnej Górze, w sąsiedztwie Bukowiny. Stacja oferuje pięć tras o różnym stopniu trudności i długości od 120 do 1000 metrów, na które prowadzi czteroosobowa kolej linowa i wyciągi orczykowe. Ponadto na terenie stacji znajduje się również wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska, karczma a także bawialnia dla dzieci z profesjonalnymi opiekunami.


Charakterystycznym miejscem w Bukowinie Tatrzańskiej jest też Dom Ludowy stanowiący siedzibę Centrum Kultury. Jest to jednostka organizująca wiele imprez kulturalnych, których celem jest kultywowanie góralskich tradycji i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom. Działają tu 3 zespoły regionalne, a w pozostałych częściach gminy kolejne 11, którym Dom Ludowy patronuje. Wszystkie z nich oglądać można podczas czwartkowych "Posiadów góralskich" oraz w czasie innych licznych wydarzeń odbywających się w okolicy przez cały rok.

 • Jasełka Bukowiańskie - jasełka odgrywane są przez regionalne zespoły w czasie ferii zimowych, a większość dialogów są kolędami góralskimi dzięki czemu wydarzenie jest tak oryginalne.
   
 • Góralski Karnawał - odbywa się na początku lutego wraz z Konkursem Grup Kolędniczych. Podczas imprezy zobaczyć można również wiele innych konkurencji: Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Kumoterki, Zawody Strzeleckie, ale także dwie wystawy - Twórczości Ludowej i Zimową Krajową Wystawę Polskich Owczarków Podhalańskich. Impreza pozwoliła na wpisanie Bukowiny do światowego rejestru miejsc karnawałowych.
   
 • Sabałowe Bajania - wydarzenie odbywa się od 1967 roku jako konkurs gawędziarzy, przez lata jednak ewoluował w jeden z najważniejszych festiwali w Polsce, na który zjeżdżają się gawędziarze, muzykanci i śpiewacy z różnych części Polski, prezentując swój regionalny folklor. Impreza obejmuje również korowód występy i koncerty zespołów regionalnych i folkowych, wystawy, degustacje potraw, zawody strzeleckie a także plenerowy koncert pod nazwą Sabałowa Noc.


Udogodnienia dla gości
Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę