Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start -> Goniądz
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Newsy
Projekt Muzea Otwarte-rozszerzenie możliwości programowych kultury pogranicza polsko-słowackiego

 Projekt: "Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego".
Głównym celem projektu jest wspólna ochrona, wzmocnienie i rozwój materialnego i niematerialnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz skuteczne i zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa celem podniesienia poziomu atrakcyjności polsko-słowackiego pogranicza.

czytaj więcej


#zostańwdomu - zwiedzaj online

 Aby umilić nam czas spędzany w domu, wiele muzeów oferuje atrakcje bez wychodzenia. Prezentujemy placówki, które zachęcają do zwiedzania online za darmo.

czytaj więcej


Goniądz
Apartamenty   Kwatery
Wyniki wyszukiwania
Znaleziono: 1 ofert 
Miejscowość: Goniądz
Kategoria: Apartamenty
0
pokaz
opinie

Noclegi w regionach
Obiekty w mieście
Atrakcje w mieście
 

Informacje o mieście

 Goniadz piękne malownicze miasteczko, znajdujące się na skraju Kotliny Biebrzańskiej, a dodatkowo uroku dodaje przepływająca tędy rzeka Biebrza.
Miejscowość położona jest w samym centrum Województwa Podlaskiego , należy do powiatu monieckiego i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goniądz . Przebiega tędy szlak wodny łączący jeziora Równiny Augustowskiej i Pojezierza Ełckiego z Narwią. Ok 60 % powierzchni gminy leży na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, co jest dużym atutem.

Historia Goniądza sięga 1358 roku. W tym roku po raz pierwszy pojawia się wzmianka , podczas zatwierdzenia ugody dotyczącej wytyczenia granicy między Litwą a Mazowszem przez Kiejstuta księcia litewskiego z Ziemowitem Trojdenowiczem,księciem mazowieckim.
Osadę przecinały dwa szlaki nadbiebrzańskie z Grodna do Wizny. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta jako stolicy powiatu.
W roku 1509 król Zygmunt I nadaje dobra goniądzkie Mikołajowi Radziwiłłowi wojewodzie trockiemu, Kanclerzowi Wielkiemu Litwy. W 1547 roku Goniądz uzyskał prawa miejskie. Miasto miało wielu właścicieli, bywało zastawiane, odstępowane, tracone, darowane, przejmowane. Od 1795 roku było pod zaborem pruskim, zaś w latach 1807-1915 rosyjskim.
Goniądz po II wojnie światowej był w 80 % zniszczony.

Dziś pozostało wiele ciekawych zabytków , które z całą pewnością warto zwiedzić. Cennym zabytkiem jest Twierdza Osowiec .Twierdza powstała w latach 1882 -1892 ,i powstała na biebrzańskich bagnach. Głównym celem obiektu , była ochrona zachodnich granic carskiej Rosji.
Warto również wspomnieć o neogotyckiej kapliczce pod wezwaniem Św. Ducha z 1907 roku.
Kaplica pod wezwaniem Św. Floriana pochodzi z 1864 roku. Na jej stropie znajduje się wizerunek świętego Floriana. Wewnątrz można zobaczyć duży, zabytkowy krucyfiks Jezusa Ukrzyżowanego. Z wieży widokowej za mostem na Biebrzy ogląda się wschód słońca nad bagnami, a z drogi wiodącej skrajem Biebrzy od końca ulicy Dolistowskiej w kierunku Dawidowizny zachód słońca nad bagnami.
Nie można zapomnieć o atrakcji , jaką jest Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce . Są tu zbiorowiska leśne, bagienne, torfowiskowe, wodne i szuwary. Rosną tu rzadko spotykane gatunki storczyków i widłaków .Przez park prowadzą ciekawe szlaki i ścieżki turystyczne, np. zielona ścieżka z kładką w Goniądzu ( Terenowy Ośrodek Edukaycjny, Osowiec 2,2 km) czy czarna ścieżka Czerwone Bagno w Grzędach (1 km). Spływ kajakowy Biebrzą to prawdziwa wyprawa w głąb bagien, gdzie można zobaczyć rośliny wodne, bociana czarnego, rybitwę czarną i białoskrzydłą.
Każdy kto kocha przyrodę , ciszę , spokój powinien przyjechać do miejscowości Goniądz.

 Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę