Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start -> Ciechanowiec
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi
Newsy
EkaMedica Goniacka

Zapraszamy do Białki Tatrzańskiej na IV edycję niezwykle popularnej „Goniacki”. Już 13 lipca będzie można po raz kolejny poczuć unikalny klimat tego górskiego biegu w góralskiej oprawie.

czytaj więcej


Hunt Run

W dniach 4-7 lipca 2019 roku w Białce Tatrzańskiej odbędzie się kolejna edycja pierwszego w Polsce festiwalu sportowo-muzycznego. W tym roku główny koncert zagra Nocny Kochanek.

czytaj więcej


Ciechanowiec
Brak obiektów w tej kategorii
Wyniki wyszukiwania
Znaleziono: 0 ofert 

brak informacji spełniających kryteria wyszukiwania

Noclegi w regionach
Obiekty w mieście
 
Atrakcje w mieście
 

Informacje o mieście

Ciechanowiec to malownicze miasto na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej. Należy do województwa podlaskiego, w powiecie wysokomazowieckim, i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ciechanowiec. Miasto znajduje się w obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu i Nurca. Miejscowość oddalona od stolicy kraju o jakieś 130 km. Uroku tej miejscowości dodaje nad rzeką Nurzec.
Ciechanowiec posiada bardzo ciekawą historię . Przed XI wiekiem, obszar zamieszkiwany był przez ludność prasłowiańską . W epoce brązu mieszkała tutaj ludność kultury łużyckiej - pozostało po niej wielkie cmentarzysko, zlokalizowane we wsi Żebry Wielkie . Cmentarzysko tej kultury, datowane na 100 r. p.n.e.
Ciechanowiec otrzymał prawa miejskie w 1429 roku z rąk księcia mazowieckiego Janusza I Wielkiego. W XVI wieku został wybudowany zamek na prawym brzegu Nurca , przez Piotra Kiszka , którego ród miał we władaniu miasto. Niestety podczas wojen szwedzkich zamek uległ zniszczeniu. Do czasów dzisiejszych przetrwały jedynie fundamenty i fosa. W listopadzie 1941 Niemcy utworzyli w Ciechanowcu getto dla ludności żydowskiej . Nie sposób wymienić całej historii , a była ona długa. Na pewno warto doczytać sobie, ponieważ dużo się działo na tych ziemiach.

Do dziś pozostało wiele ciekawych zabytków: Pałac w Ciechanowcu, dziś obecnie w nim znajduje się Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. Warto wymienić Skansen Mazowiecko-Podlaski ,
na terenie którego znajdują się zagrody wiejskie, dworek z XIX wieku, młyn, spichlerze. Często odwiedzanym miejscem jest również Cerkiew prawosławna pw. Wniebowstąpienia Pańskiego , wybudowana w 1884 roku na miejscu rozebranego kościoła unickiego. Jest to budowla założona na planie kwadratu .W czasie II wojny światowej cerkiew była miejscem egzekucji ludności cywilnej. Synagoga -parter synagogi pochodzi z wieku XVIII, natomiast nadbudowane piętro i poddasze z lat 20. XX wieku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w budynku mieścił się młyn i sklep . Warto wspomnieć również o Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w stylu barokowym. Został on wzniesiony w latach 1731-1737 a do dziś można zobaczyć epitafium nagrobne z marmurowym popiersiem ks. Krzysztofa Kluka. Każdy , kto tu przyjedzie , będzie mógł zwiedzić wiele zabytków .
W Ciechanowcu przez cały rok odbywają się imprezy kulturalno - rozrywkowe gromadzące wielu gości. Najciekawsze z nich to: „Ligawki" - Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego .
Co roku przybywa tu tysiące turystów. Dla tych , którzy lubią spędzać aktywnie czas jest ciekawy szlak Ciechanowiec – Gąsiorowo, 70 km ,który zaczyna się w Ciechanowcu przy Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka . Warto również wspomnieć o szlaku Ciechanowiec – Kozarze – Zaszków – Tworkowice – Ciechanowiec . Trasa ciągnie się przez ok 14 km i prowadzi prawą stroną rzeki Nurzec do wsi Kozarze , a następnie biegnie przez las. Można podziwiać piękny widok z góry na rzekę Nurzec.
Miejscowość jest na pewno warta polecenia i każdy coś dla siebie znajdzie.

 


 Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę