Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start -> Łapy
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Newsy
Projekt Muzea Otwarte-rozszerzenie możliwości programowych kultury pogranicza polsko-słowackiego

 Projekt: "Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego".
Głównym celem projektu jest wspólna ochrona, wzmocnienie i rozwój materialnego i niematerialnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz skuteczne i zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa celem podniesienia poziomu atrakcyjności polsko-słowackiego pogranicza.

czytaj więcej


#zostańwdomu - zwiedzaj online

 Aby umilić nam czas spędzany w domu, wiele muzeów oferuje atrakcje bez wychodzenia. Prezentujemy placówki, które zachęcają do zwiedzania online za darmo.

czytaj więcej


Łapy
Brak obiektów w tej kategorii
Wyniki wyszukiwania
Znaleziono: 0 ofert 

brak informacji spełniających kryteria wyszukiwania

Noclegi w regionach
Obiekty w mieście
 
Atrakcje w mieście
 

Informacje o mieście

Łapy, niewielkie miasto znajduje się w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. Uroku miejscowości na pewno dodaje położenie na Nizinie Północnopodlaskiej nad rzeką Narew. Obszar gminy Łapy charakteryzuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu z przewagą wzgórz morenowych, pagórków i równin torfowych, w które głęboko wcina się szeroka dolina rzeki Narew.
Nazwa Łapy jest pochodzenia mazowieckiego i pierwotnie oznaczała przydomek rodu, który założył osadę nad Narwią. Pierwsze wzmianki historyczne o tych terenach pochodzą z początku XIII wieku. Według legendy do powstania miasta przyczynił się szlachcic zwany Łappą herbu Lubicz, który osiadł tutaj w czasie kolonizacji mazowieckiem w XV w. Wiadomo, że na początku Łapy były tylko i wyłącznie zaściankiem, gdzie szlachta oczywiście zajmowała się kultywowaniem tradycji patriotycznych. Wcześniej niż Łapy prawdopodobnie powstały miejscowości Suraż i Płonka Kościelna. Prawa miejskie uzyskały Łapy w 1925 roku. Miasto ucierpiało w trakcie dwóch wojen światowych. W 1944 roku zostało zniszczone aż w 80% .
Dziś miasto się rozrasta, rozwija. Dla miłośników przyrody , można śmiało polecić bagienną dolinę rzeki Narew, której cześć wchodzi w skład Narwiańskiego Parku Narodowego. Park wyposażony jest w 58 zbiorowisk roślinnych , z czego przeważa głównie roślinność bagienna. Jest tu również siedlisko, bardzo wielu zagrożonych gatunków ptaków, m.in. bielika zwyczajnego i bojownika bataliona .
Do zabytków miejscowości należy wymienić : Kolejową wieżę ciśnień, która została wzniesiona na początku XX wieku, jednak w 1944 roku została wysadzona, a następnie w 1946 roku odbudowana.
Znajduje się tu wiele ciekawych szlaków . Jeden z nich to Szlak Kolejarzy- jest to pieszy szlak oznakowany żółtym kolorem, 24-kilometrowy. Początek wędrówki rozpoczyna się na stacji kolejowej w Łapach Osse i początkowo prowadzi wzdłuż torów. W lesie obejrzeć możemy ziemianki służące jako schronienie w czasie II woj. światowej. Szlak rowerowy to Podlaski Szlak Bociani. Jego długość to 206 km oznaczony kolorem czerwonym, biegnie niemal przez teren całego województwa podlaskiego, w gminie Łapy przebiega przez wieś Bokiny. Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę