Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start -> Łapy
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi
Newsy
EkaMedica Goniacka

Zapraszamy do Białki Tatrzańskiej na IV edycję niezwykle popularnej „Goniacki”. Już 13 lipca będzie można po raz kolejny poczuć unikalny klimat tego górskiego biegu w góralskiej oprawie.

czytaj więcej


Hunt Run

W dniach 4-7 lipca 2019 roku w Białce Tatrzańskiej odbędzie się kolejna edycja pierwszego w Polsce festiwalu sportowo-muzycznego. W tym roku główny koncert zagra Nocny Kochanek.

czytaj więcej


Łapy
Brak obiektów w tej kategorii
Wyniki wyszukiwania
Znaleziono: 0 ofert 

brak informacji spełniających kryteria wyszukiwania

Noclegi w regionach
Obiekty w mieście
 
Atrakcje w mieście
 

Informacje o mieście

Łapy, niewielkie miasto znajduje się w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. Uroku miejscowości na pewno dodaje położenie na Nizinie Północnopodlaskiej nad rzeką Narew. Obszar gminy Łapy charakteryzuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu z przewagą wzgórz morenowych, pagórków i równin torfowych, w które głęboko wcina się szeroka dolina rzeki Narew.
Nazwa Łapy jest pochodzenia mazowieckiego i pierwotnie oznaczała przydomek rodu, który założył osadę nad Narwią. Pierwsze wzmianki historyczne o tych terenach pochodzą z początku XIII wieku. Według legendy do powstania miasta przyczynił się szlachcic zwany Łappą herbu Lubicz, który osiadł tutaj w czasie kolonizacji mazowieckiem w XV w. Wiadomo, że na początku Łapy były tylko i wyłącznie zaściankiem, gdzie szlachta oczywiście zajmowała się kultywowaniem tradycji patriotycznych. Wcześniej niż Łapy prawdopodobnie powstały miejscowości Suraż i Płonka Kościelna. Prawa miejskie uzyskały Łapy w 1925 roku. Miasto ucierpiało w trakcie dwóch wojen światowych. W 1944 roku zostało zniszczone aż w 80% .
Dziś miasto się rozrasta, rozwija. Dla miłośników przyrody , można śmiało polecić bagienną dolinę rzeki Narew, której cześć wchodzi w skład Narwiańskiego Parku Narodowego. Park wyposażony jest w 58 zbiorowisk roślinnych , z czego przeważa głównie roślinność bagienna. Jest tu również siedlisko, bardzo wielu zagrożonych gatunków ptaków, m.in. bielika zwyczajnego i bojownika bataliona .
Do zabytków miejscowości należy wymienić : Kolejową wieżę ciśnień, która została wzniesiona na początku XX wieku, jednak w 1944 roku została wysadzona, a następnie w 1946 roku odbudowana.
Znajduje się tu wiele ciekawych szlaków . Jeden z nich to Szlak Kolejarzy- jest to pieszy szlak oznakowany żółtym kolorem, 24-kilometrowy. Początek wędrówki rozpoczyna się na stacji kolejowej w Łapach Osse i początkowo prowadzi wzdłuż torów. W lesie obejrzeć możemy ziemianki służące jako schronienie w czasie II woj. światowej. Szlak rowerowy to Podlaski Szlak Bociani. Jego długość to 206 km oznaczony kolorem czerwonym, biegnie niemal przez teren całego województwa podlaskiego, w gminie Łapy przebiega przez wieś Bokiny. Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę