Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start -> Choroszcz
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Newsy
Marsz pieszy Szlakiem pięciu jezior

1 lutego odbędzie się marsz szlakiem pięciu jezior, trasa ma 14 km długości i należy do jednego z najatrakcyjniejszych na Pojezierzu Mrągowskim. Przebiega wzdłuż małych, otoczonych lasami jezior położonych na zachód od Mrągowa. Już przed II wojną światową był atrakcyjną trasą wędrówkową.

czytaj więcej


Aktywne ferie w Brennej

 Pierwszy bieg Barbarian Kids w tym roku! Wszystkie dzieci zapraszamy na zimowo-barbarzyńskie wyzwanie już 1 lutego!

czytaj więcej


Choroszcz
Brak obiektów w tej kategorii
Wyniki wyszukiwania
Znaleziono: 0 ofert 

brak informacji spełniających kryteria wyszukiwania

Noclegi w regionach
Obiekty w mieście
 
Atrakcje w mieście
 

Informacje o mieście

Miasto i gmina Choroszcz położone są w środkowej części województwa podlaskiego, oraz zachodniej części powiatu białostockiego. Uroku dodaje przepływająca rzeczka Horodnianka
Pierwsze ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą z okresu mezolitu. XV wiek, uważany jest za początek historii tego miasta, wówczas ziemię tę otrzymali na własność Chodkiewiczowie. W 1507 roku wieś Choroszcz otrzymała prawa miejskie od Zygmunta Starego, co pozwoliło na intensywny rozwój handlu i gospodarki miasta. Ważne dla rozwoju handlu było sprowadzenie osadników żydowskich.

Dziś w Choroszczy zachował się unikatowy układ architektoniczny rynku, oraz ulic od niego odchodzących. Rynek jest głównym placem miasta przy którym mieści się wiele cennych zabytków. Cennym zabytkiem zdecydowanie jest Rezydencja Branieckich, pochodząca z XVIII wieku. Obecnie mieści się w w nim Muzeum Wnętrz Pałacowych, gdzie można podziwiać ekspozycję wyposażenia pałacowego. Oczywiście atrakcję stanowi ogród pałacu , zaprojektowany przez architekta francuskiego Pierra Ricauda de Tirregaille’a. Warto wspomnieć o Cerkwi Opieki Matki Bożej , która jest prawosławną świątynią w stylu neobizantyjskim, która powstała pod koniec XIX wieku. Charakterystyczna dla tego obiektu jest zdecydowanie kopuła , która posiada pięć wieżyczek.
Wejście do cerkwi odbywa się przez trzykondygnacyjną dzwonnicę, u dołu czworoboczną, na górze ośmiokątną. Warto również pokrótce wymienić cenne zabytki tj. Kościół i klasztor Dominikanów z XVIII wieku, Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena z XVIII wieku koło cmentarza parafialnego, Reduta Koziołek ( bastion obronny z XVII wieku), oraz Zerwany Most w Kruszewie ( punkt obserwacyjny na rozlewiska Narwi).
Ważnym wydarzeniem w Choroszczy jest Jarmark Dominikański, organizowany co roku, w każdą niedzielę sierpnia, który przyciąga setki wystawców z Polski i zagranicy, prezentujących rękodzieło ludowe.
Miasto oferuje turystom, którzy kochają piesze wycieczki , kilka ciekawych szlaków : Szlak im. Zygmunta Glogera,oznakowany na ziolono o trasie 48 km . Zaczyna się w Białystoku Starosielce PKP , przechodzi przez centrum rynku w Choroszczy i kończy się w miejscowości Stare Jeżewo . Warto też wspomnieć o Szlaku Nadnarwiańskim, oznakowanym na żółto o trasie 35 km . Trasa rozpoczyna się w Białystoku MZK nr 2 a kończy się w miejscowości Pańki.
Choroszcz ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową i każdy coś znajdzie dla siebie.

 Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę