Piechowice położone są na Śląsku, nad rzeką Kamienną stanowiącą dorzecze Odry. Całe miasto zlokalizowane jest na wysokości 360-480 m n.p.m., jednak jego granice obejmują drugi najwyższy szczyt Karkonoszy - Wielki Szyszak o wysokości 1509 m n.p.m.
Piechowice założone zostały pod koniec XIII wieku jako Petirsdorf. Herbem miasta jest koło młyńskie i wiąże się to z osobą Hansa Patera, który zbudował młyn na terenie dzisiejszych Piechowic w XIV wieku. Kolejne stulecia były, podobnie jak w Szklarskiej Porębie, rozwojem tradycji szklarskich, a w XX wieku do miasta doprowadzone zostało połączenie kolejowe. Po zakończeniu II wojny światowej wieś nazwa wsi została zmieniona z Petersdorf na Piotrowice, rok później na znane dziś Piechowice, a w 1967 roku miejscowość zyskała prawa miejskie.
Z uwagi na brak działań wojennych w tych okolicach w XX wieku w Piechowicach zachowało się kilka interesujących zabytków, w tym: barokowy pałac z parkiem wzniesiony w 1725 roku, pensjonat Uroczysko z 1890 r., wieża ciśnień z 1909 r., późnogotycki kościół z XIV wieku oraz cmentarz z XIX w. Atrakcję turystyczną stanowią także bunkry w Cichej Dolinie oraz inne instalacje obronne z czasów II wojny światowej. W Piechowicach każdego roku w czerwcu odbywa się znana w okolicach impreza kulturalna "Kryształowy weekend", podczas której prezentują się grawerzy i wytwórcy kryształów.
Fantastyczne walory okolic poznać można podczas wędrówek wieloma turystycznymi szlakami, które prowadzą między innymi do miejsc takich jak: Wodospad Szklarki, Śnieżne Kotły, Rezerwat przyrody Krokusy w Górzyńcu. W centrum miasta warto zobaczyć 500-letni pomnik przyrody, jakim jest ponad 10-metrowy cis. Dość nową atrakcją powstałą w 2013 roku jest Szklany Park, w którym znajdują się zdjęcia charakterystycznych obiektów z Piechowic, spośród których kilka dziś już nie istnieje. Zdjęcia jednak są szczególne, gdyż zostały wykonane w szkle technologią laserową 3D.