Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start -> Kwatery -> Zachodnio-pomorskie -> Stargard Szczeciński
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Newsy
Projekt Muzea Otwarte-rozszerzenie możliwości programowych kultury pogranicza polsko-słowackiego

 Projekt: "Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego".
Głównym celem projektu jest wspólna ochrona, wzmocnienie i rozwój materialnego i niematerialnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz skuteczne i zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa celem podniesienia poziomu atrakcyjności polsko-słowackiego pogranicza.

czytaj więcej


#zostańwdomu - zwiedzaj online

 Aby umilić nam czas spędzany w domu, wiele muzeów oferuje atrakcje bez wychodzenia. Prezentujemy placówki, które zachęcają do zwiedzania online za darmo.

czytaj więcej


Kwatery Stargard Szczeciński
Kwatery  
Wyniki wyszukiwania
Znaleziono: 1 ofert 
Miejscowość: Szczecin
Kategoria: Kwatery
0
pokaz
opinie

Noclegi w regionach
Obiekty w mieście
Atrakcje w mieście
 

Informacje o mieście

 
Stargard Szczeciński należy do najstarszych grodów na Pomorzu Zachodnim. Wiadomo ,że początki jego powstania sięgają od VIII - IX wieku. Rozwinęła się wóóczas osada Osetno. Jej mieszkańcy przyczynili się do budowy grodu w zakolu rzeki Iny. Rozwój nastąpił po nadaniu magdeburskich praw miejskich w 1243. Ina stała się ważną drogą komunikacyjną, po której barkami płynęło zboże i inne towary z ziemi pyrzyckiej i stargardzkiej do krajów zachodnich i nadbałtyckich.

Wielki pożar w 1584 r., spalił ok 50% miasta. Był to wielki cios dla Stargardu. Kryzys ten pogłębiony został następnie wojną 30-letnią (1618-1648), w czasie której miasto było wielokrotnie zajmowane przez wojska szwedzkie jak i niemieckie.
Na mocy Traktatu Westfalskiego Stargard od 1648 roku dostał się pod panowanie Brandenburgii, W Drugiej połowie XVII i XVIII nastąpiła powolna odbudowa zniszczonego grodu.W 1845 r. przebito w murach miejskich Nową Bramę, budując drogę kołową do Bydgoszczy. Już rok później Stargard uzyskał pierwsze połączenie kolejowe ze Szczecinem. Dnia 1 maja 1846 na stargardzki dworzec wjechał pierwszy pociąg .Od 1859 r. Stargard jest węzłem kolejowym, wtedy zaczęło funkcjonować połączenie do Koszalina. Podczas trwania I wojny światowej , powstał międzynarodowy obóz jeniecki , po którym do dziś pozostał cmentarz wojenny. II wojna odcisnęła swoje piętno . Wiele zniszczeń obecnych węzłów kolejowych przez wojska rosyjskie.W 1993 odbyły się obchody 750-lecia miasta, z tej okazji wybito okolicznościowy medal.
Tuż po II wojnie nazwa miasta to Starogród a od 1950 Stargard Szczeciński. Miasto leży w województwie zachodniopomorskim, położone na Równinie Pyrzycko- Stargardzkiej, nad rzeką Iną. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem, Stargard Szczeciński tworzy aglomerację szczecińską. Będąc w centrum miasta można zwiedzić wiele pięknych pozostałości po historii.
Kolegiata NMP Królowej Świata znajdująca się na rynku. Jest piękną gotycką świątynią , która budzi podziw budowlą z XIII w. Jest na pewno jednym z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. Warto również wspomnieć o kościele z XV w. pw Św. Jana Chrzciciela, który posiada jedną z najwyższych wie o wysokości 99 m. Przyjezdni dosyć często chwalą Ratusz XIII wieku, uznawany za jeden z największych , który mimo że był przebudowywany w XV w. zachował się doskonale . W kilku słowach warto polecić również inne zabytki takie jak: Mury miejskie , Brama Pyrzycka z XIII w, Brama Wałowa z końca XIII w., oraz Brama Młyńska( jedyna brama w miejska zbudowana pod korytem rzeki, pochodząca z XV w.) Jedno jest pewne, że warto tu przyjechać, nawet dla tych którzy nie lubią zwiedzać , zawsze można posiedzieć nad piękną rzeką jaka jest Ina.


  Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę