Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start -> Kwatery -> Podlaskie -> Goniądz
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Newsy
VII Puchar Kościeliska w biegach narciarskich

Już 15 grudnia, w niedzielę, odbędzie się 7 puchar Kościeliska w Biegach Narciarskich – edycja memoriałowa poświęcona Janowi Szpunarowi - zawody zaliczane do Pucharu Polski Amatorów PZN w biegach narciarskich.

czytaj więcej


Wernisaż wystawy Katarzyny Jóżefowicz

Burmistrz miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego zapraszają na wernisaż wystawy Katarzyny Józefowicz pn. " Bez Końca", już w najbilższy piątek 13 grudnia o godzinie 17.00

czytaj więcej


Kwatery Goniądz
Apartamenty   Kwatery
Wyniki wyszukiwania
Znaleziono: 1 ofert 
Miejscowość: Goniądz
Kategoria: Apartamenty
0
pokaz
opinie

Noclegi w regionach
Obiekty w mieście
Atrakcje w mieście
 

Informacje o mieście

 Goniadz piękne malownicze miasteczko, znajdujące się na skraju Kotliny Biebrzańskiej, a dodatkowo uroku dodaje przepływająca tędy rzeka Biebrza.
Miejscowość położona jest w samym centrum Województwa Podlaskiego , należy do powiatu monieckiego i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goniądz . Przebiega tędy szlak wodny łączący jeziora Równiny Augustowskiej i Pojezierza Ełckiego z Narwią. Ok 60 % powierzchni gminy leży na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, co jest dużym atutem.

Historia Goniądza sięga 1358 roku. W tym roku po raz pierwszy pojawia się wzmianka , podczas zatwierdzenia ugody dotyczącej wytyczenia granicy między Litwą a Mazowszem przez Kiejstuta księcia litewskiego z Ziemowitem Trojdenowiczem,księciem mazowieckim.
Osadę przecinały dwa szlaki nadbiebrzańskie z Grodna do Wizny. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta jako stolicy powiatu.
W roku 1509 król Zygmunt I nadaje dobra goniądzkie Mikołajowi Radziwiłłowi wojewodzie trockiemu, Kanclerzowi Wielkiemu Litwy. W 1547 roku Goniądz uzyskał prawa miejskie. Miasto miało wielu właścicieli, bywało zastawiane, odstępowane, tracone, darowane, przejmowane. Od 1795 roku było pod zaborem pruskim, zaś w latach 1807-1915 rosyjskim.
Goniądz po II wojnie światowej był w 80 % zniszczony.

Dziś pozostało wiele ciekawych zabytków , które z całą pewnością warto zwiedzić. Cennym zabytkiem jest Twierdza Osowiec .Twierdza powstała w latach 1882 -1892 ,i powstała na biebrzańskich bagnach. Głównym celem obiektu , była ochrona zachodnich granic carskiej Rosji.
Warto również wspomnieć o neogotyckiej kapliczce pod wezwaniem Św. Ducha z 1907 roku.
Kaplica pod wezwaniem Św. Floriana pochodzi z 1864 roku. Na jej stropie znajduje się wizerunek świętego Floriana. Wewnątrz można zobaczyć duży, zabytkowy krucyfiks Jezusa Ukrzyżowanego. Z wieży widokowej za mostem na Biebrzy ogląda się wschód słońca nad bagnami, a z drogi wiodącej skrajem Biebrzy od końca ulicy Dolistowskiej w kierunku Dawidowizny zachód słońca nad bagnami.
Nie można zapomnieć o atrakcji , jaką jest Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce . Są tu zbiorowiska leśne, bagienne, torfowiskowe, wodne i szuwary. Rosną tu rzadko spotykane gatunki storczyków i widłaków .Przez park prowadzą ciekawe szlaki i ścieżki turystyczne, np. zielona ścieżka z kładką w Goniądzu ( Terenowy Ośrodek Edukaycjny, Osowiec 2,2 km) czy czarna ścieżka Czerwone Bagno w Grzędach (1 km). Spływ kajakowy Biebrzą to prawdziwa wyprawa w głąb bagien, gdzie można zobaczyć rośliny wodne, bociana czarnego, rybitwę czarną i białoskrzydłą.
Każdy kto kocha przyrodę , ciszę , spokój powinien przyjechać do miejscowości Goniądz.

 Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę