Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start -> Hotele -> Lubelskie -> Szczebrzeszyn
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Newsy
Przyjedź na Gubałówkę

 Niestety koniec lata coraz bliżej, dlatego przypominamy o spotkaniach na Gubałówce, które potrwają do końca września!!

czytaj więcej


Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni

Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej zaprasza na VIII spotkanie z cyklu "Przyroda karkonoska w ogrodach Karpacza" pn. Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni.  

czytaj więcej


Hotele Szczebrzeszyn
Domki   Kwatery Agroturystyka
Pensjonaty   Ośrodki wypoczynkowe
Wyniki wyszukiwania
Znaleziono: 0 ofert 

brak informacji spełniających kryteria wyszukiwania

Noclegi w regionach
Obiekty w mieście
Atrakcje w mieście
 

Informacje o mieście

Noclegi Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn to nieduże miasteczko położone nad rzeką Wieprz, w pobliżu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zaletą lokalizacji Szczebrzeszyna jest fakt, iż położony jest on niedaleko popularnego na Roztoczu Zwierzyńca, który jest znanym miastem o charakterze wypoczynkowym a także zaledwie 20 km od Perły Renesansu - Zamościa, który swoją niezwykłą architektura zachwyca licznie przybywających każdego roku turystów.

Historia Szczebrzeszyna rozpoczęła się w średniowieczu wraz z powstaniem w tym miejscu grodu obronnego na trakcie kijowskim. Jako miasto szlacheckie Szczebrzeszyn ulokowany został w 1352 roku, wtedy tez nadane zostały przez Kazimierza Wielkiego prawa miejskie. Z uwagi na lokalizację w blisko granicy państwa w mieście od wieków ścierały się, przeplatały i uzupełniały różne kultury, na wskutek czego w znanym nad dzisiaj Szczebrzeszynie zobaczyć można wiele rozmaitych zabytków pochodzących z różnych okresów i wzniesionych przez przedstawicieli innych kultur. Doskonałym tego przykładem są: barkowy kościół, cerkiew z XV wieku, synagoga oraz kirkut z licznymi macewami. Warto zaznaczyć, że miasto położone było na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych - bursztynowego znad Bałtyku na południe a także szlaku biegnącego z Kijowa na zachód Europy.

Szczebrzeszyn agroturystyka

W II połowie XVI wieku Szczebrzeszyn został własnością Dymitra z Gorajowa za to, że powstrzymał on królową Jadwigę od ślubu z Wilhelmem Habsburgiem. Był on nie tylko podskarbim koronnym Władysława Jagiełło, zwierzchnikiem szlachty szczebrzeszyńskiej ale również dobrym i hojnym gospodarzem w jedynym w całej Polsce księstwie o ustroju feudalnym. Historia Szczebrzeszyna obejmuje także nadanie prawa magdeburskiego, pożar miasta w 1583 roku, napady wojsk kozackich, szwedzkich, tureckich i tatarskich, w międzyczasie trwały też budowy i przebudowy głównie obiektów sakralnych. Największe zniszczenia nastąpiły w XX wieku w czasie II wojny światowej, Szczebrzeszyn bowiem został zbombardowany i zajęty przez Niemców którzy rozpoczęli prześladowania przede wszystkim ludności żydowskiej ale i polskiej oraz ukraińskiej, aż do wyzwolenia w 1943 roku.

Szczebrzeszyn noclegi

Dzięki bogatej historii miasta w Szczebrzeszynie do dziś zachowało się wiele ciekawych obiektów zabytkowych, głównie sakralnych, jednak w okolicy znajduje się również zespół pałacowo-parkowy, młyn wodny i ratusz. Prawie każdy kojarzy też miasto z popularnego wiersza Jana Brzechwy, którego początek brzmi: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”. Nawiązując do tego znanego utworu w Szczebrzeszynie powstało kilka pomników przedstawiających świerszcze, a najbardziej znany z nich stoi przed Ratuszem. Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę